چهارشنبه 26 تیر 1398 17 ژولای 2019

خطر فرش‌ برای سالمندانتاریخ ارسال : 1395/10/27

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ماهنامه دنیای سلامت، بیش از 250 هزار موارد آسیب دیدگی در سالمندان در سال مربوط به فرش‌ها و قالیچه‌هاست. بسیاری از این آسیب‌ها زمانی اتفاق می‌افتد که پای فرد بر نوعی ناهمواری فرش یا قالیچه می‌رود و او تعادل خود را از دست داده و به زمین می‌خورد. این حالت زمانی تشدید می‌شود که سطح فرش با کفپوش خانه تفاوت زیادی داشته باشد.

برای جلوگیری از وقوع حادثه، به این نکات توجه کافی داشته باشید:

  • فرش‌ها یا قالیچه‌ها باید به زمین متصل باشند. به این منظور می‌توانید از چسب‌هایی که در بازار موجودند و به زیر فرش چسبانده می‌شوند، استفاده کنید.

  • گوشه‌های فرش یا قالیچه نباید رو به بالا باشند. در این مورد نیز می‌توانید از چسب مخصوص گوشه‌های فرش استفاده کنید.

  • بهترین فرش برای اتاق سالمندان، فرشی است که الیافش بلند باشد تا کف پا هنگام راه رفتن روی آن اصطکاک کافی با زمین داشته باشد.

  • این روزها اگر به فروشگاه‌های عرضه موکت هم سری بزنید، می‌توانید موکت‌هایی با الیاف بلند و مناسب پیدا کنید. بهترین کار این است که موکت‌ را به کف اتاق بچسبانید.

  • ریشه‌های فرش نیز که در حاشیه بالا و پایین آن قرار گرفته‌اند یکی دیگر از عواملی هستند که ممکن است مشکل‌ساز شوند. گاهی ریشه‌های فرش در بین انگشتان پا و پا درون دمپایی گیر می‌کند و باعث می‌شود زمین‌ بخورید. بهترین کار برای پیشگیری از این مشکل این است که ریشه‌های فرش را زیر آن قرار دهید.

  • قالیچه‌های کوچک ابریشمی یا حتی فرش‌های لیز ابریشمی به خصوص اگر بر سطح سرامیک یا پارکت پهن شده باشند، بسیار لیز خواهند بود و باعث زمین‌خوردگی شما می‌شوند. این نوع قالیچه‌ها و فرش‌ها مناسب محیط زندگی سالمند نیست چون همیشه نمی‌توانید مراقب باشید و روی آنها با احتیاط راه بروید و ممکن است زمانی که خواب‌آلود هستید، زمین بخورید.

  •  استفاده از آخرین دستاورد علمی در این زمینه یعنی فرش هوشمند است با استفاده از این فرش جادویی که  تاروپودش از فیبر نوری است، دیگر کسی نگران زمین خوردن افراد مسن و یا بچه‌ها در خانه نخواهد بود، چراکه این فرش می‌تواند مشکلات حرکتی افراد را پیش‌بینی کند.

محققان این طرح در منچستر انگلستان می‌گویند استفاده اصلی این فرش برای خانه‌های سالمندان و یا محیط‌های بیمارستانی است تا هشدار به‌موقع درباره سقوط سالمندان را صادر کند.

هدف از ساختن این فرش، کاهش هزینه‌های درمانی آسیب‌دیدگان و جلوگیری از سقوط سالانه صدها فرد مسن است که منجر به مرگ آن‌ها می‌شود. آن‌ها معتقدند از این سیستم می‌شود برای ساختن پروفایل حرکتی ویژه هر فرد استفاده کرد که برای فرش قابل تشخیص باشد. سپس هرگونه اختلال در این پروفایل را به عنوان پیش‌نشانه‌ای از سقوط یا زمین خوردن فرد در نظر می‌گیرند. 

کریس تاد، استاد مراقبت‌های اولیه و بهداشت جامعه در دانشگاه منچستر می‌گوید: «زمین خوردن و سقوط واقعا مشکل بزرگی برای جامعه است. سالانه حدود یک‌سوم افراد مسن سقوط‌های مشکل‌آفرین را با وجود پرستارهای خانگی تجربه می‌کنند و به نظر می‌رسد این فرش با شناسایی الگوی گام برداشتن افراد می‌تواند کمک بزرگی در جلوگیری از سقوط آن‌ها باشد.»

ارسال پیام

آخرین مطالب

قدم به قدم تا خرید فرش کودک
قدم به قدم تا خرید فرش کودک

فراموش کنیم که کف اتاق کودک، یکی از مهم ترین بخش ها در دکوراسیون و حتی حفظ سلامت کودکان است؛ به خصوص برای نوپایان که دوست دارند تجربه جدید راه رفتن را هر روز، بیش تر از روز قبل، تکرار کنند. نوپایان بیشتر زمان خود را در طول روز روی زمین سپری می‌کنند و چهاردست و پا راه می‌روند و سیستم ایمنی آنها به مواد خارجی بسیار حساس‌تر است به همین دلیل اگر فرش‌ منزلتان مواد حساسیت‌زا را بیشتر به خود جذب کند احتمال ابتلا به حساسیت در فرزندتان بیشتر می‌شود.

آیا می دانید فرش سفارشی چیست؟!!
آیا می دانید فرش سفارشی چیست؟!!

بسیاری از محیط ها هستند که برای فرش کردن با مشکل مواجه هستند. اتاقهای منازل قدیمی، شرکتها، موزه ها، اماکن تاریخی و محیطهای وسیع و محیطهایی که فرش در اندازه های استاندارد شش متری و نه متری و دوازده متری و انواع قالیچه در آن جای نمیگیرد. در چنین مواردی به طور اجبار چند تخته فرش کنار هم انداخته می شوند. اما گاهی اندازه فضای مورد نظر برای فرش کردن، به گونه ای است که به هیچ شکلی نمیتوان آن را با کنار هم قرار دادن چند فرش پر کرد و این امر میتواند به علت شکل محیط مورد نظر و یا اندازه نامتعارف آن و یا هردوی این موارد باشد.

مشاور فرش(هر فرشی برای کجا مناسب است؟)
مشاور فرش(هر فرشی برای کجا مناسب است؟)

درست است كه فرش يكي از مهمترين اركان در دكوراسيون خانه مي باشد و تاثير بسيار زيادي بر زيبايي هر قسمت از خانه دارد اما توجه به اين نكته هم مهم است كه در هنگام خريد فرش فقط نبايد به زيبايي آن توجه كنيم زيرا نكته مهمتر از زيبايي، مناسب بودن فرش خريداري شده براي محل مورد نظر است... با ما همراه باشید...

همه چیز در مورد فرش سجاده ای
همه چیز در مورد فرش سجاده ای

ایجاد مکانی آرام و زیبا و پاکیزه یکی از مشخصات عبادتگاه در تمامی ادیان بوده است. فرش های سجاده ای با الگو برداری از نقوش اسلامی و ایرانی و ایجاد هارمونی متناسب با فضاهای مذهبی  طرحی بدیع و آرامش بخش را ایجاد میکند و به ایجاد فضای معنوی  بسیار کمک می کند. به‌صورت کلی به فرش‌هایی که دو لچک در بالا دارند اما در پایین بدون لچک هستند و در مرکزشان فضایی طاقدار مانند محراب مساجد به‌ تصویر کشیده شده، فرش سجاده ای محرابی می‌گویند. این فرش ها در رول‌های طویل بافته می‌شوند و محراب‌ها در کنار یکدیگر قرار می‌گیرند. هر طرح محراب، سجاده یک نمازگزار محسوب می‌شود.

هیت ست شدن در فرش ماشینی یعنی چه؟!
هیت ست شدن در فرش ماشینی یعنی چه؟!

 امروزه با پیشرفت دستگاه های بافندگی نخ هیت ست جایگاه ویژه ای بین تولید کنندگان فرش پیدا کرده است. اصولا فرایند هیت ست و بخار دهی به منظور افزایش کیفیت نخ و نهایتا فرش ماشینی می باشد. به تجربه ثابت شده است که استفاده از نخ هیت ست در یک واحد فرش بافی بین 7 تا 10 درصد افزایش راندمان تولید داشته که این رقم بسیار بالایی در یک دوره مالی شرکت خواهد کرد.

مشاور فرش (روش های از بین بردن پرز فرش)
مشاور فرش (روش های از بین بردن پرز فرش)

فرش های اکریليکی پرطرفدارترین انواع فرش ماشينی در ایران هستند و از قضا بيشتر از نمونه های دیگر نيز پرز میدهند. به طور کلی اگر در مراحل بافت فرش از مقدار مناسبی آب و روغن در مرحله آماده سازی الياف استفاده شود، دستگاهها در سالن ریسندگی به خوبی تنظيم شوند، تثبيت حرارتی مطلوب باشد و از آهار استفاده شود، فرشها کمتردچار مشکل پرزدهی میشوند.

مشاور فرش (طرز تهیه محلول خانگی شستشوی فرش)
مشاور فرش (طرز تهیه محلول خانگی شستشوی فرش)

خیلی ها از کثیف شدن فرش ها بخصوص فرش های رنگ روشن شاکی هستند و امکان سپردن فرش ها به دست قالیشویان هم همیشه وجود ندارد تقریبا هر پاک کننده فرش تجاری پر از مواد شیمیایی می باشد که برای بچه ها، حیوانات خانگی و هرکس دیگری خطرناک هستند . این مواد شیمیایی ممکن است علائم آلرژیکی در بعضی از افراد ایجاد نماید و بقایای سمی این مواد در فرش تا هفته ها بعد از شستشو فرش باقی بماند. تعدادی از محلول های غیر سمی کاملا خانگی ثابت کرده اند که بدون تهدید بهداشت و محیط زیست برعکس مواد شیمیایی می توانند تجربه خوبی در شستشو ارائه دهند.

از شرکت وندویل بلژیک و شونهر آلمان بیشتر بدانیم
از شرکت وندویل بلژیک و شونهر آلمان بیشتر بدانیم

آلمان و بلژیک با دو برند شونهر و وندِویل دو کشور اصلی تولیدکننده ماشین آلات فرش بافی در دنیا می باشند. ماشین‌آلاتی که برای تولید فرش ماشینی در ایران به کار می‌روند، بهترین‌های دنیا هستند. ایرانی‌ها با وارد کردن تکنولوژی روز دنیا سعی در تولید بهترین کیفیت را دارند. ماشین‌های 1200شانه باف در ایران را هیچ کشور دیگری استفاده نمی‌کند و ایرانیان در این زمینه بسیار پیشرفته هستند. حتی بلژیک که از تولیدکنندگان فرش ماشینی به شمار می‌رود، از دستگاه‌های پیشرفته خود به اندازه ایرانیان استفاده نمی‌کند.