سه شنبه 28 خرداد 1398 18 ژوئن 2019

مشاور فرش (طرز تهیه محلول خانگی شستشوی فرش)تاریخ ارسال : 1396/03/03

خیلی ها از کثیف شدن فرش ها بخصوص فرش های رنگ روشن شاکی هستند و امکان سپردن فرش ها به دست قالیشویان هم همیشه وجود ندارد تقریبا هر پاک کننده فرش تجاری پر از مواد شیمیایی می باشد که برای بچه ها، حیوانات خانگی و هرکس دیگری خطرناک هستند . این مواد شیمیایی ممکن است علائم آلرژیکی در بعضی از افراد ایجاد نماید و بقایای سمی این مواد در فرش تا هفته ها بعد از شستشو فرش باقی بماند. تعدادی از محلول های غیر سمی کاملا خانگی ثابت کرده اند که بدون تهدید بهداشت و محیط زیست برعکس مواد شیمیایی می توانند تجربه خوبی در شستشو ارائه دهند.

برای ازبین بردن لکه یا تمیز کردن محدوده ای از فرش، ترکیب ساده ای از مواد تشکیل دهنده خانگی می تواند به الیاف فرش نفوذ کرده و باعث سست شدن لکه و خاک باقیمانده در الیاف شود. برای اینکه یک محلول پاک کننده دست ساز داشته باشیم، باید جوش شیرین را با یک بخش از هر یک از مایعات (آب گرم، آب اکسیژنه و سرکه) ترکیب نماییم تا خمیری بدست آید.
هر کدام از این مایعات دارای خواص منحصر به فردی هستند که به شستشوی فرش و لکه برداری آن کمک خواهد نمود . البته، آب ملایم ترین انتخاب است و اگر سایر مواد پاک کننده، رنگ فرش را کدر نموده و یا آسیب های دیگری ممکن است وارد آورد، بهتر است از آب استفاده نمایید. آب گرم بهترین انتخاب در سست کردن لکه های شدید می باشد، اما برخی از الیاف ظریف همچون پشم , ممکن است نتوانند حرارت را تحمل کنند و باید تنها با آب سرد شسته شوند.
پراکسید هیدروژن (آب اکسیژنه)؛ چون حاوی مولکول های اکسیژن خالص است، در عمل بسیار شبیه به پاک کننده های محبوب اکسیژن دار است. عمل تخلیه حباب ها , موجب نفوذ به عمق فرش برای سست کردن و بیرون کشیدن خاک و مانده های غذا یا نوشیدنی ها می شود . آب اکسیژنه دارای خاصیت سفیدکنندگی اندکی می باشد که اغلب موجب می شود رنگ ایجاد شده توسط لکه ی اخیر به سادگی ناپدید شود. لکه خون و سس گوجه فرنگی به خوبی توسط آب اکسیژنه ازبین می روند. آب اکسیژنه را می توانید از داروخانه ها یا از حاهایی که مواد شیمیایی توزیع میکنند میتوان تهیه کرد.
سرکه هم برای لکه بری مؤثر می باشد، چرا که علاوه بر توانایی شستشوی آن، خاصیت ضد باکتری و ضد میکروبی دارد. هرگونه رشد باکتریایی یا قارچی توسط محلول سرکه بلافاصله تمیز خواهد شد همچنین، هنگامی که سرکه و جوش شیرین با یکدیگر ترکیب می شوند موجب ایجاد محلولی پر حباب می شود. این واکنش، ترکیبی را برای کار آماده می سازد که به عمق فرش و الیاف آن نفوذ می کند. اگر پودر  شستشو را با جوش شیرین مخلوط کنیم، ترکیب خوبی جهت شستشو فرش بدست می آید. بدون توجه به این که چه سطحی را تمیز می کنیم، جوش شیرین جذب شده و بو را هم خنثی می نماید. حتی اگر لکه ای بلافاصله ایجاد بوی بد نکند، بو در طولانی مدت نیز توسعه خواهد یافت. مخلوط جوش شیرین این اثر را قبل از اینکه حتی بتواند آغاز شود از بین می برد.
برای استفاده از مخلوط شستشوی فرش دست ساز، بسادگی مخلوط را روی ناحیه ای که نیاز به شستشو دارد بکار ببرید و با دستمال تمیزی به آرامی روی آن را بمالید . توجه داشته باشید که فرش ها را به شدت نمالید چرا که لکه می تواند در عمق فرش فرو رفته و به الیاف فرش آسیب برساند . با یک حرکت دایره ای ملایم،   مخلو ط را بر روی فرش قرار دهید و به آن اجازه دهید که چند ساعت بر روی فرش باقی بماند. بخش مایع، بخار شده و سپس پودر جوش شیرین را می توان توسط جاروبرقی خشک نمود.
کمتر چیزیست که نتوان با جوش‌شیرین و سرکه تمیز کرد. خوشبختانه لکه‌های فرش هم از این امر مستثنی نیستند. فقط کافیست پودر جوش‌شیرین را روی لکه فرش بریزید و سرکه سفید را اضافه کنید. بعد از تمام شدن کف حاصل، یک دستمال را که قدرت جذب بالایی دارد، روی فرش بکشید تا سرکه را جذب کند، بگذارید این قسمت خشک شود. با جاروبرقی باقی‌مانده جوش‌شیرین را جمع کنید. برای لکه‌های بزرگ‌تر از جوش‌شیرین به تنهایی استفاده کنید. آن را روی فرش بپاشید و حداقل بعد از نیم ساعت جاروبرقی بزنید.
 
نمک
مخلوط سرکه و نمک نیز از بین‌برنده لکه فرش است. این دو ماده را به صورت خمیر درآورید و روی لکه بریزید، بگذارید تا جذب شوند. دستمال مرطوب را روی محل مورد نظر بمالید. بعد از خشک شدن جاروبرقی بزنید.
بخار
آب را داخل دستگاه بخارشور بریزید. کاتالوگ دستگاه را با دقت بخوانید. در صورت اجازه استفاده از مواد شیمیایی، بهتر است به جای آن از مخلوط آب و سرکه استفاده کنید. ساده ترین، امن ترین و مؤثرترین محلول شستشوی بخار عادی، سرکه سفید معمولی می باشد. این عامل پاک کننده ضد باکتری می تواند به عنوان یک پاک کننده سنتی در هر دستگاه شستشو با بخار جایگزین شود. برای لکه‌های بزرگ‌تر از جوش‌شیرین به تنهایی استفاده کنید. آن را روی فرش بپاشید و حداقل بعد از نیم ساعت جاروبرقی بزنید
 
استفاده از زمین شور
با استفاده از زمین شور هم می‌توانید فرش را تمیز کنید. 2 پیمانه جوش‌شیرین را با ¼ پیمانه بوره یا تکه‌های صابون مخلوط کنید. به این مواد 20-10 قطره اسانس معطر دلخواه اضافه کنید. معمولا از اسطوخودوس یا لیمو استفاده می‌شود. مواد را خوب به هم بزنید و با اسپری روی فرش بپاشید. در مرحله بعد ¼ پیمانه آب گرم را با 1 پیمانه سرکه سفید مخلوط کنید. زمین‌شور اسفنجی را داخل آن کنید و روی مواد ریخته شده قبلی بکشید. بگذارید فرش حداقل یک ساعت خشک شود سپس جاروبرقی بکشید.
پودر ذرت
چه باور کنید یا نه پودر ذرت هم به تمیز کردن فرش شما کمک می‌کند. 1 پیمانه از آن را با یک پیمانه بوره و ½ پیمانه جوش‌شیرین مخلوط کنید و روی فرش بپاشید. با کشیدن یک پارچه مرطوب یا زمین شور اسفنجی روی فرش آن را تمیز کنید. بعد از خشک شدن جاروبرقی بزنید.
 
توضیح:(بوره یکی از مواد معدنی و از نمک‌های اسید بوریک است. بوره معمولاً به شکل پودر سفیدی متشکل از بلورهای نرم بی‌رنگ است که به آسانی در آب حل می‌شوند.بوره کاربردهای زیادی دارد و از اجزاء استفاده شده در شوینده‌ها، مواد آرایشی و لعاب شیشه‌ها است. در زیست‌شیمی از آن به عنوان محلول‌های حائل، ماده ضد آتش، حشره‌کش و قارچ‌کش در فایبرگلاس بهره‌گیری می‌شود.نام این کانی در زبان‌های اروپایی بوراکس است که وام‌ واژه‌ای است از فارسی در آن زبان‌ها. شکل پارسی میانه این واژه بورَک است)
 
ساده ترین , امن ترین و مؤثرترین محلول شستشوی بخار عادی , سرکه سفید معمولی می باشد . این عامل پاک کننده ضد باکتری می تواند به عنوان یک پاک کننده سنتی در هر دستگاه شستشو با بخار جایگزین شود . به هر حال در دستورالعمل دستگاه بخار,ممکن است یک محلول پاک کننده سنتی به جای سرکه استفاده شود 
 
همه ی انواع محلول های شستشوی فرشی که در این مقاله مطرح شد کاملا امن بوده و به کودکان و حیوانات خانگی به هیچ وجه آسیب نمی رساند . چرا که آب ، جوش شیرین و سرکه، همه روزه در موادغذایی مردم مورد استفاده قرار می گیرد. البته این مواد باید در قسمتی دور از دید و کوچک روی فرش مورد آزمایش قرار گیرند تا مطمئن شوید که به الیاف و رنگ فرشتان آسیب نمی رساند.

ارسال پیام

آخرین مطالب

قدم به قدم تا خرید فرش کودک
قدم به قدم تا خرید فرش کودک

فراموش کنیم که کف اتاق کودک، یکی از مهم ترین بخش ها در دکوراسیون و حتی حفظ سلامت کودکان است؛ به خصوص برای نوپایان که دوست دارند تجربه جدید راه رفتن را هر روز، بیش تر از روز قبل، تکرار کنند. نوپایان بیشتر زمان خود را در طول روز روی زمین سپری می‌کنند و چهاردست و پا راه می‌روند و سیستم ایمنی آنها به مواد خارجی بسیار حساس‌تر است به همین دلیل اگر فرش‌ منزلتان مواد حساسیت‌زا را بیشتر به خود جذب کند احتمال ابتلا به حساسیت در فرزندتان بیشتر می‌شود.

آیا می دانید فرش سفارشی چیست؟!!
آیا می دانید فرش سفارشی چیست؟!!

بسیاری از محیط ها هستند که برای فرش کردن با مشکل مواجه هستند. اتاقهای منازل قدیمی، شرکتها، موزه ها، اماکن تاریخی و محیطهای وسیع و محیطهایی که فرش در اندازه های استاندارد شش متری و نه متری و دوازده متری و انواع قالیچه در آن جای نمیگیرد. در چنین مواردی به طور اجبار چند تخته فرش کنار هم انداخته می شوند. اما گاهی اندازه فضای مورد نظر برای فرش کردن، به گونه ای است که به هیچ شکلی نمیتوان آن را با کنار هم قرار دادن چند فرش پر کرد و این امر میتواند به علت شکل محیط مورد نظر و یا اندازه نامتعارف آن و یا هردوی این موارد باشد.

مشاور فرش(هر فرشی برای کجا مناسب است؟)
مشاور فرش(هر فرشی برای کجا مناسب است؟)

درست است كه فرش يكي از مهمترين اركان در دكوراسيون خانه مي باشد و تاثير بسيار زيادي بر زيبايي هر قسمت از خانه دارد اما توجه به اين نكته هم مهم است كه در هنگام خريد فرش فقط نبايد به زيبايي آن توجه كنيم زيرا نكته مهمتر از زيبايي، مناسب بودن فرش خريداري شده براي محل مورد نظر است... با ما همراه باشید...

همه چیز در مورد فرش سجاده ای
همه چیز در مورد فرش سجاده ای

ایجاد مکانی آرام و زیبا و پاکیزه یکی از مشخصات عبادتگاه در تمامی ادیان بوده است. فرش های سجاده ای با الگو برداری از نقوش اسلامی و ایرانی و ایجاد هارمونی متناسب با فضاهای مذهبی  طرحی بدیع و آرامش بخش را ایجاد میکند و به ایجاد فضای معنوی  بسیار کمک می کند. به‌صورت کلی به فرش‌هایی که دو لچک در بالا دارند اما در پایین بدون لچک هستند و در مرکزشان فضایی طاقدار مانند محراب مساجد به‌ تصویر کشیده شده، فرش سجاده ای محرابی می‌گویند. این فرش ها در رول‌های طویل بافته می‌شوند و محراب‌ها در کنار یکدیگر قرار می‌گیرند. هر طرح محراب، سجاده یک نمازگزار محسوب می‌شود.

هیت ست شدن در فرش ماشینی یعنی چه؟!
هیت ست شدن در فرش ماشینی یعنی چه؟!

 امروزه با پیشرفت دستگاه های بافندگی نخ هیت ست جایگاه ویژه ای بین تولید کنندگان فرش پیدا کرده است. اصولا فرایند هیت ست و بخار دهی به منظور افزایش کیفیت نخ و نهایتا فرش ماشینی می باشد. به تجربه ثابت شده است که استفاده از نخ هیت ست در یک واحد فرش بافی بین 7 تا 10 درصد افزایش راندمان تولید داشته که این رقم بسیار بالایی در یک دوره مالی شرکت خواهد کرد.

مشاور فرش (روش های از بین بردن پرز فرش)
مشاور فرش (روش های از بین بردن پرز فرش)

فرش های اکریليکی پرطرفدارترین انواع فرش ماشينی در ایران هستند و از قضا بيشتر از نمونه های دیگر نيز پرز میدهند. به طور کلی اگر در مراحل بافت فرش از مقدار مناسبی آب و روغن در مرحله آماده سازی الياف استفاده شود، دستگاهها در سالن ریسندگی به خوبی تنظيم شوند، تثبيت حرارتی مطلوب باشد و از آهار استفاده شود، فرشها کمتردچار مشکل پرزدهی میشوند.

مشاور فرش (طرز تهیه محلول خانگی شستشوی فرش)
مشاور فرش (طرز تهیه محلول خانگی شستشوی فرش)

خیلی ها از کثیف شدن فرش ها بخصوص فرش های رنگ روشن شاکی هستند و امکان سپردن فرش ها به دست قالیشویان هم همیشه وجود ندارد تقریبا هر پاک کننده فرش تجاری پر از مواد شیمیایی می باشد که برای بچه ها، حیوانات خانگی و هرکس دیگری خطرناک هستند . این مواد شیمیایی ممکن است علائم آلرژیکی در بعضی از افراد ایجاد نماید و بقایای سمی این مواد در فرش تا هفته ها بعد از شستشو فرش باقی بماند. تعدادی از محلول های غیر سمی کاملا خانگی ثابت کرده اند که بدون تهدید بهداشت و محیط زیست برعکس مواد شیمیایی می توانند تجربه خوبی در شستشو ارائه دهند.

از شرکت وندویل بلژیک و شونهر آلمان بیشتر بدانیم
از شرکت وندویل بلژیک و شونهر آلمان بیشتر بدانیم

آلمان و بلژیک با دو برند شونهر و وندِویل دو کشور اصلی تولیدکننده ماشین آلات فرش بافی در دنیا می باشند. ماشین‌آلاتی که برای تولید فرش ماشینی در ایران به کار می‌روند، بهترین‌های دنیا هستند. ایرانی‌ها با وارد کردن تکنولوژی روز دنیا سعی در تولید بهترین کیفیت را دارند. ماشین‌های 1200شانه باف در ایران را هیچ کشور دیگری استفاده نمی‌کند و ایرانیان در این زمینه بسیار پیشرفته هستند. حتی بلژیک که از تولیدکنندگان فرش ماشینی به شمار می‌رود، از دستگاه‌های پیشرفته خود به اندازه ایرانیان استفاده نمی‌کند.