چهارشنبه 26 تیر 1398 17 ژولای 2019

فرش ایمن با اصول علمیتاریخ ارسال : 1395/10/27

شرکتی هلندی موسوم به «دِسو» با همکاری شرکت فیلیپس، غول صنایع الکترونیک، فرشی ساخته است که مجهز به لامپ «ال ای دی» است و طراحان آن می گویند که می تواند در زمان حقیقی، اطلاعاتی متغیر را منتقل کند.

این فرش احتمال زمین خوردن افراد را پیش‌بینی می‌کند. به گزارش ساینس، در این فرش چند فیبر نوری تعبیه شده است. فیبر نوری موجود در فرش با یک کامپیوتر در ارتباط است که به صورت همزمان الگوی راه رفتن و حرکات افراد را تحلیل می‌کند و قادر به شناسایی تغییرات حرکتی است که ممکن است منجر به زمین‌خوردگی فرد شود.

اگر فردی هنگام راه رفتن تعادل نداشته باشد، الگوی موجود در کامپیوتر هشدار می‌دهد. طبق آمارگیری انجام شده، بیش از 40 درصد افراد بالای 65 سال به دلیل زمین خوردن ماه‌ها در بیمارستان بستری می‌شوند و در بسیاری از موارد صدمات وارد شده به لگن غیر قابل جبران است.

این فرش با استفاده از روش توموگرافی مشابه اسکنرهای بیمارستانی و تاباندن نور در زیر سطح فرش، این نقشه دو بعدی را تهیه می‌کند.

دکتر «پاتریشیا اسکالی» سرپرست تیم تحقیقاتی تاکید می‌کند: فرش هوشمند طیف وسیعی از اطلاعات در خصوص وضعیت فرد از جمله سنجش شیمیایی مایعات بدن تا تغییرات بیومکانیکی را جمع آوری می‌کند و از این فناوری می‌توان در بیمارستان‌ها، مراکز نگهداری از سالمندان و معلولان استفاده کرد. فرش هوشمند علاوه بر پیش‌بینی سقوط ناگهانی، می‌تواند بروز اختلال در الگوی راه رفتن فرد را که توسط افراد خانواده به راحتی قابل تشخیص نیست، شناسایی کند که این مساله از بروز حادثه در آینده و مشکلات شکستگی استخوان به ویژه در سالمندان پیشگیری می‌کند.

همچنین با این فرش می توان مسافران در فرودگاه را راهنمایی کرد یا میهمانان هتل را بسرعت به نزدیکترین راه فرار اضطراری هنگام آتش سوزی هدایت کند.

برای به وجود آوردن ماده سازنده این فرش که هم باید وزن افراد را تحمل کند و هم بتواند نور را پخش کند، به کار مهندسی نیاز بوده است. کسانی که این ماده را ساخته اند می گویند که این فرش حتی وزن و فشار خودرویی کوچک را نیز می تواند تحمل کند.

اد هوئیبرز، مدیر بخش بازاریابی و فروش این فرش در شرکت فیلیپس می گوید: «با این وسیله می توانیم میزان ایمنی را در ساختمانها بالا ببریم، به مردم اطلاعات برسانیم و کمک کنیم مسیر خود را در ساختمان های بزرگ پیدا کنند. حتی می توانیم برای آنها نمایشهایی الهام بخش به وجود بیاوریم.»

لامپ «ال ای دی» در این فرش در بخشی ۱۲ میلیمتری قرار داده شده است. این فرش طوری طراحی شده که حس دیداری مردم و تمایلِ چشم به دنبال کردن نور را به کار گیرد. این فناوری از این تمایل مردم بهره می برد که درون فضاهای بزرگ تلاش می کنند مسیرشان را براساس کف راهروها پیدا کنند.

آقای هوئیبرز در این باره می گوید: «وارد هتل می شوید، به شما کارتتان را می دهند و بعد فرش شما را راهنمایی می کند وشما را به اتاقتان می رساند. درون اتاق اگر نیاز داشتید، فرش، بهنگام شب راه دستشویی را به شما نشان می دهند یا اگر وضعیت اضطراری پیش بیاید راه گریز اضطراری را به شما نشان خواهند داد..»

سازندگان امیدوارند این فرش نحوه کنش و واکنش با اطلاعات و محیط کار یا محیط هتلها و سالنهای کنفرانس و دیگر ساختمانهای عمومی را دگرگون کند.

بیشترین کاربرد این فرش برای افراد سالخورده و کودکان نوپاست. درمانگران فیزیوتراپیست از این فرش هوشمند برای کنترل تعادل بیمار استفاده می‌کنند. خرید فرش جادویی هزینه زیادی را در بر ندارد و اکثر خانواده‌ها می‌توانند برای کنترل سلامت سالمندان خانواده از آن استفاده کنند.

ارسال پیام

آخرین مطالب

قدم به قدم تا خرید فرش کودک
قدم به قدم تا خرید فرش کودک

فراموش کنیم که کف اتاق کودک، یکی از مهم ترین بخش ها در دکوراسیون و حتی حفظ سلامت کودکان است؛ به خصوص برای نوپایان که دوست دارند تجربه جدید راه رفتن را هر روز، بیش تر از روز قبل، تکرار کنند. نوپایان بیشتر زمان خود را در طول روز روی زمین سپری می‌کنند و چهاردست و پا راه می‌روند و سیستم ایمنی آنها به مواد خارجی بسیار حساس‌تر است به همین دلیل اگر فرش‌ منزلتان مواد حساسیت‌زا را بیشتر به خود جذب کند احتمال ابتلا به حساسیت در فرزندتان بیشتر می‌شود.

آیا می دانید فرش سفارشی چیست؟!!
آیا می دانید فرش سفارشی چیست؟!!

بسیاری از محیط ها هستند که برای فرش کردن با مشکل مواجه هستند. اتاقهای منازل قدیمی، شرکتها، موزه ها، اماکن تاریخی و محیطهای وسیع و محیطهایی که فرش در اندازه های استاندارد شش متری و نه متری و دوازده متری و انواع قالیچه در آن جای نمیگیرد. در چنین مواردی به طور اجبار چند تخته فرش کنار هم انداخته می شوند. اما گاهی اندازه فضای مورد نظر برای فرش کردن، به گونه ای است که به هیچ شکلی نمیتوان آن را با کنار هم قرار دادن چند فرش پر کرد و این امر میتواند به علت شکل محیط مورد نظر و یا اندازه نامتعارف آن و یا هردوی این موارد باشد.

مشاور فرش(هر فرشی برای کجا مناسب است؟)
مشاور فرش(هر فرشی برای کجا مناسب است؟)

درست است كه فرش يكي از مهمترين اركان در دكوراسيون خانه مي باشد و تاثير بسيار زيادي بر زيبايي هر قسمت از خانه دارد اما توجه به اين نكته هم مهم است كه در هنگام خريد فرش فقط نبايد به زيبايي آن توجه كنيم زيرا نكته مهمتر از زيبايي، مناسب بودن فرش خريداري شده براي محل مورد نظر است... با ما همراه باشید...

همه چیز در مورد فرش سجاده ای
همه چیز در مورد فرش سجاده ای

ایجاد مکانی آرام و زیبا و پاکیزه یکی از مشخصات عبادتگاه در تمامی ادیان بوده است. فرش های سجاده ای با الگو برداری از نقوش اسلامی و ایرانی و ایجاد هارمونی متناسب با فضاهای مذهبی  طرحی بدیع و آرامش بخش را ایجاد میکند و به ایجاد فضای معنوی  بسیار کمک می کند. به‌صورت کلی به فرش‌هایی که دو لچک در بالا دارند اما در پایین بدون لچک هستند و در مرکزشان فضایی طاقدار مانند محراب مساجد به‌ تصویر کشیده شده، فرش سجاده ای محرابی می‌گویند. این فرش ها در رول‌های طویل بافته می‌شوند و محراب‌ها در کنار یکدیگر قرار می‌گیرند. هر طرح محراب، سجاده یک نمازگزار محسوب می‌شود.

هیت ست شدن در فرش ماشینی یعنی چه؟!
هیت ست شدن در فرش ماشینی یعنی چه؟!

 امروزه با پیشرفت دستگاه های بافندگی نخ هیت ست جایگاه ویژه ای بین تولید کنندگان فرش پیدا کرده است. اصولا فرایند هیت ست و بخار دهی به منظور افزایش کیفیت نخ و نهایتا فرش ماشینی می باشد. به تجربه ثابت شده است که استفاده از نخ هیت ست در یک واحد فرش بافی بین 7 تا 10 درصد افزایش راندمان تولید داشته که این رقم بسیار بالایی در یک دوره مالی شرکت خواهد کرد.

مشاور فرش (روش های از بین بردن پرز فرش)
مشاور فرش (روش های از بین بردن پرز فرش)

فرش های اکریليکی پرطرفدارترین انواع فرش ماشينی در ایران هستند و از قضا بيشتر از نمونه های دیگر نيز پرز میدهند. به طور کلی اگر در مراحل بافت فرش از مقدار مناسبی آب و روغن در مرحله آماده سازی الياف استفاده شود، دستگاهها در سالن ریسندگی به خوبی تنظيم شوند، تثبيت حرارتی مطلوب باشد و از آهار استفاده شود، فرشها کمتردچار مشکل پرزدهی میشوند.

مشاور فرش (طرز تهیه محلول خانگی شستشوی فرش)
مشاور فرش (طرز تهیه محلول خانگی شستشوی فرش)

خیلی ها از کثیف شدن فرش ها بخصوص فرش های رنگ روشن شاکی هستند و امکان سپردن فرش ها به دست قالیشویان هم همیشه وجود ندارد تقریبا هر پاک کننده فرش تجاری پر از مواد شیمیایی می باشد که برای بچه ها، حیوانات خانگی و هرکس دیگری خطرناک هستند . این مواد شیمیایی ممکن است علائم آلرژیکی در بعضی از افراد ایجاد نماید و بقایای سمی این مواد در فرش تا هفته ها بعد از شستشو فرش باقی بماند. تعدادی از محلول های غیر سمی کاملا خانگی ثابت کرده اند که بدون تهدید بهداشت و محیط زیست برعکس مواد شیمیایی می توانند تجربه خوبی در شستشو ارائه دهند.

از شرکت وندویل بلژیک و شونهر آلمان بیشتر بدانیم
از شرکت وندویل بلژیک و شونهر آلمان بیشتر بدانیم

آلمان و بلژیک با دو برند شونهر و وندِویل دو کشور اصلی تولیدکننده ماشین آلات فرش بافی در دنیا می باشند. ماشین‌آلاتی که برای تولید فرش ماشینی در ایران به کار می‌روند، بهترین‌های دنیا هستند. ایرانی‌ها با وارد کردن تکنولوژی روز دنیا سعی در تولید بهترین کیفیت را دارند. ماشین‌های 1200شانه باف در ایران را هیچ کشور دیگری استفاده نمی‌کند و ایرانیان در این زمینه بسیار پیشرفته هستند. حتی بلژیک که از تولیدکنندگان فرش ماشینی به شمار می‌رود، از دستگاه‌های پیشرفته خود به اندازه ایرانیان استفاده نمی‌کند.